Make your own free website on Tripod.com
washington wrestling
ALL STATE Rankings

Home

Rankings
ALL STATE Rankings
Results
Whos hot whos not
matches to watch
top teams
Mt. Baker Wrestling

THE BEST in the state

103
1.Robert Arnestead, Senior-Peninsula(3a Champ)
2.John Bennett, Junior-Newport(2a Champ)
3.Reese Whitley, Junior-Wenatchee(4a Third)
4.Lester Brown, Sophomore-Lake Stevens(4a Seventh)
5.Cory Vombaur, Sophomore-Evergreen(4a Second)
6.Justin Smith, Senior-Elma(2a Fifth)
7.Mike Woodruff, Senior-Bellingham(3a Seventh)
8.Cory  Fish, Sophomore-University(DNP)
9.Ryan Hoang, Senior-Columbia River(3a fourth)
10.Nathan Decker, Sophomore-Sedro Wolley(DNP)
112
1.Mike Rodriguez, Junior-Kamiakan(4a Champ)
2.Justin Davidson, Junior-Bothell(4a Second)
3.Zack Morgan, Senior-Selah(3a Champ)
4.Daniel Curulla, Sophomore-Elma(2a Seventh)
5.Jose Tanguma, Senior-Warden(1a Champ)
6.Paul Klien, Senior-White River(3a Third)
7.Ismeal Fajardo, Junior-Toppenish(2a Third)
8.Dago Valasquez, Senior-Connell(2a Champ)
9.Colt Warren, Junior-Mt. Baker(2a Sixth)
10.Jake Gonzalez, Junior-Enumclaw(4a DNP)
119
1.Adam Bryant, Junior-Deer Park(2a Second)
2.Tony Kubec, Junior-Lake Stevens(4a DNP)
3.Aaron Pedeferri, Senior-Cedarcrest(3a Champ)
4.Tyler Sherfey, Junior-Kamiakan(4a Second)
5.Micheal Bell, Senior-Lakeside(2a Third)
6.Brett Wagner, Senior-Rogers(4a Sixth)
7.Ty Human, Senior-Lake Stevens(4a fifth)
8.Joel Flores, Junior-Toppenish(2a Seventh)
9.Kelly Austreng, Junior-Kelso(3a Fourth)
10.Ryan Conley, Junior-Sultan(2a fifth)
125
1.Aaron Sample, Senior-Elma(2a Champ)
2.Anthony Zender, Senior-Mt.Baker(2a Second)
3.Nathan Stamm, Sophomore-Gonzaga Prep(4a fourth)
4.Greg Ford, Junior-River Ridge(3a 8th)
5.Warren Kern, Junior-Frankilin Pierce(3a fifth)
6.Adam Thiessen, Senior-Auburn(4a Sixth)
7.Chaunsey Redcrow, Senior-Wellpinit(1a Third)
8.Eli Zuniga, Senior-Granger(1a Champ)
9.Jake Leenhouts, Junior-Reardan(1a 5th)
10.Nathaniel Hicks, Junior-Tenino(2a 5th)
130
1.Justin Van Dyke, Senior-Nooksack(2a Third)
2.Darren Deboer, Senior-Cedarcrest(3a Second)
3.Ian Richards, Junior-Spanaway Lake(4a Fifth)
4.Zack Dompier, Senior-Moses Lake(4a DNP)
5.Kayle Grey, Senior-Cheney(3a Fifth)
6.Jacob Evans, Senior-Sedro Wolley(3a Third)
7.Raner Delong, Senior-Shadle Park(4a fifth)
8.Casey Audette, Junior-Mt.Vernon(4a 8th)
9.Mason Webb, Junior-Squalicum(3a DNP)
10.Jake Friedman, Sophomore-Peninsula(3a 7th)
135
1.Chad Eichmeyer, Senior-Central Kitsap(4a Third)
2.Craig Jackson, Junior-Mt.Baker(2a 4th)
3.Kyle Bounds, Sophomore-Columbia River(3a Champ)
4.Devin Knight, Junior-Sedro Wolley(3a Second)
5.Nick Webb, Junior-Squalicum(3a Sixith)
6.Nick Tompkins, Senior-Tahoma(4a Second)
7.Matt Remmillard, Junior-Southridge(4a Seventh)
8.Ryan Paulsen, Junior-Auburn(4a Sixth)
9.Brad Rassmussen, Junior-Cheney(3a Fourth)
10.Scott Ouradnick, Senior-Eprhata(2a Fifth)
140
1.Brandon Hunter, Senior-Kentwood(4a Champ)
2.Derek Williams, Senior-Tonasket(2a Champ)
3.Chase Reed, Senior-Orting(2a Second)
4.Kenny McNeese, Senior-Auburn(4a fourth)
5.Mike Frerichs, Senior-Central Kitsap(4a Second)
6.Adam Lagozzo, Senior-Grandview(2a Fifth)
7.Skyler Marler, Senior-White River(3a Fifth)
8.B.J. Russel, Senior-Moses Lake(4a DNP)
9.Willie Ward, Senior-Monroe(4a Sixith)
10.Coby Jones, Junior-Burlington(3a DNP)
145
1.Mike Griffith, Senior-Lakeside(2a Second)
2.Josh Corke, Senior-Kiona Benton(2a Champ)
3.Tony Dorward, Junior-Mt.Rainer(3a Third)
4.B.J. Vavra, Senior-Mt.Baker(2a Sixth)
5.Shane Procter, Senior-Lake Roosevelt(1a Third)
6.Eric Garcia, Senior-Moses Lake(4a Fifth)
7.Tyson Hurst, Senior-West Valley(3a Second)
8.Jeff Nimrick, Senior-Peninsula(3a Fifth)
9.Ryan Rosetti, Senior-Clarkston(3a Sixth)
10.Chase Gothem, Senior-Colville(3a Seventh)
152
1.Pat Pitsch, Senior-Spanaway Lake(4a Champ)
2.Jonny Wicker, Senior-Sedro Wolley(3a Champ)
3.Juventino Orozco, Senior-Connell(2a Fifth)
4.Dusty Long, Senior-Mountianview(4a Third)
5.Cody Huges, Senior-Southridge(4a Fourth)
6.Masson Massey, Senior-Chelan(2a Third)
7.Larry Lytle, Senior-Hoquiam(2a Fourth)
8.Andrew Larson, Senior-Nooksack(2a 8th)
9.Tomas Nicacio, Senior-Richland(4a 8th)
10.Jeff Nearing, Senior-Lake Stevens(4a DNP)
160
1.James Pearson, Senior-Gonzaga Prep(4a Champ)
2.Derek Mclaughlin, Senior-Capital(4a Third)
3.Jay Carlile, Junior-Battle Ground(4a Second)
4.Tom Snell, Senior-Lakeside(2a Second)
5.Josh Butler, Senior-Royal(1a Fourth)
6.Josh Gardner, Senior-Vashon(2a 8th)
7.Brad Padgett, Junior-White River(3a Seventh)
8.C.J. Warren, Senior-Mt.Baker(2a DNP)
9.Stephan Grugenski,Senior-Goldendale(2a DNP)
10.Quintin Josie, Senior-Enumclaw(4a DNP)
171
1.Josh Edmondson, Senior-Medical Lake(2a Champ)
2.Kyle Bressler, Junior-Dactuar(4a Fifth)
3.Nick Vlahos, Junior-Bellingham(3a 6th)
4.Matt Moore, Senior-Columbia River(3a Fourth)
5.Josh Corriel, Senior-Kiona Benton(2a 8th)
6.Sam Parmenter,Senior-Lynden(3a 8th)
7.Sean Kelly, Senior-Bellarmine(4a DNP)
8.Ricky League, Senior-Foss(4a DNP)
9.Rob Bennedson, Junior-Vashon(2a DNP)
10.Dave Nobel, Senior-Lakeside(2a DNP)
189
1.Tyler Moyer, Junior-Central Kitsap(4a DNP)
2.Chet Slevin, Junior-Ferndale(3a Second)
3.Matt Vignalli, Senior-Columbia River(3a Champ)
4.Evan Mattingly, Junior-Vashon(2a Second)
5.Yuri Malamura, Senior-Spanaway Lake(4a Fourth)
6.Robby Westerman, Senior-Cedarcrest(3a Third)
7.Tim Wilson, Senior-W.F. West(3a Fourth)
8.Stephon Westfall, Senior-Cheney(3a DNP)
9.Kyle Stewart, Senior-Tenino(2a DNP)
10.Tyler Marshall, Senior-Nooksack(2a DNP)
215
1.Garett Johnson, Junior-Medical Lake(2a Champ)
2.Jehra Moore, Senior-Sedro Wolley(3a Second)
3.Brad Farmer, Junior-Heritage(4a Fourth)
4.Kyle Simmons, Senior-Ridgefield(2a Second)
5.Chris Keeny, Senior-North Thurston(3a Third)
6.Resse Cogdill, Senior-Lynwood(3a Fifth)
7.Drew Oswald, Senior-Cheney(3a Seventh)
8.Sam Brandenburg, Senior-Selah
9.Matt Lenord, Senior-Lake Stevens(4a DNP)
10.Jake Healy, Senior-Eprhata(2a 7th)
275
1.Jeff Seath, Senior-Aberdeen(3a Second)
2.Blaine Guenther, Senior-Bethell(4a Seventh)
3.Austin Garner, Senior-West Valley(3a Fourth)
4.Robby Shaw, Junior-Lakeside(2a Fifth)
5.Merlin Brittenham, Senior-Lindberg(3a Seventh)
6.Nick Berry, Junior-Vashon(2a Seventh)
7.Ceasar Williams, Junior-Quincy(2a 8th)
8.Nick Antrobus, Senior-Renton(3a 8th)
9.Tim Perales, Junior-Highline(3a DNP)
10.Lee Kesterson, Junior-Orting(2a DNP)